1 2 4 5

ביובית - שאיבה איכותית

מי לא מכיר את הסצנה הבאה - מורידים את המים באסלה, ופתאום מגלים שהם לא יורדים בחזרה. מעבר לאכזבה (ולריח, שלפעמים צף ועולה עם הזרם), ניאלץ לקרוא עכשיו לאינסטלטור שיתחיל להתעסק לנו בצנרת. אם המצב חמור ויש לנו סתימת-ביוב קשה, ולא מדובר רק בכמה ניירות טואלט, ניאלץ להזמין גם ביובית שתעשה את העבודה השחורה (תרתי-משמע). למרבית האינסטלטורים אין משאיות ביובית, כיוון משדובר בכלי רכב כבד ויקר לתחזוקה. יש לקחת בחשבון שלפעמים ניאלץ להזמין את שירותי הביובית מהעירייה.

ביובית היא משאית מיוחדת בעלת מכל אגירה ומשאבה בעלת עוצמה גבוהה. ביוביות מיועדות לפתיחת סתימות בצנרת הביוב, הנוצרות על ידי כל מיני גורמים כאלה ואחרים (ממוצרי נייר למיניהם ועד לשורשי-צמחים שלפעמים מצליחים להשתחל להם לתוך הצנרת). יכולת השאיבה של הביובית היא גבוהה ביותר - אלפי ליטרים בדקה - מה שמאפשר לה לפתוח סתימות במהירות וביעילות ללא פשרות. למרות הנאמר לעיל, כאשר מדובר בסתימה הנגרמת משורשי-צמחים - ביובית היא לא תמיד הפתרון הנכון, כיוון שהיא אינה מסוגלת וערוכה לטפל בשורשים עצמם.

כמו כן, יכולת השאיבה של הביובית יכולה גם להפוך כיוון ולהזריק מים בלחץ גבוה של מעל 100 אטמוספרות. שתי פעולות אלו - שאיבה והזרקה - מאפשרות לכל ביובית לטפל בכל סתימה הנוצרת מפסולת-ביוב (הסרת הלכלוך והשומנים שנדבקו על דופנות הצנרת, שטיפתה ועוד). כמו כן, ביוביות משמשות גם לניקוי בורות שומן (בעיקר במוסכים, במטבחים מוסדיים ועוד), מפרידי דלק,

כשמזמינים ביובית - חשוב לזכור

הסבירו לבעל-המקצוע בדיוק מה הבעיה. אם הדבר אפשרי, ודאו במו עיניכם שראיתם את הגורם לסתימה (לפעמים מדובר אפילו בפריטי לבוש, שבדרך-לא-דרך מוצאים את דרכים לצנרת הביוב המרכזית). כמו כן ציינו האם אתם מתגוררים בבית פרטי או בבית משותף, כך שבמקרה האחרון העלויות לא ישולמו רק על ידכם (כיוון שמדובר בטיפול בצנרת הביוב של הבניין כולו, על שאר הדיירים המתגוררים בבניין להשתתף בתשלום על קבלת שירותי הביובית).

אם מדובר בסתימת ביוב במקום אחר, כגון חניון למשל, גם את זאת יש לציין מראש. כאן לא תוכל להיכנס ביובית בגודל סטנדרטי, ובעל המקצוע יצטרך להגיע עם ביובית המותקנת על גבי רכב קטן וקומפקטי יותר. לאחר שהזמנתם את שירותי הביובית, אנשי המקצוע המגיעים למקום ייחשבו היכן יש לבצע את העבודה, שכן ביצוע שאיבה או הזרקת מים במקום הלא נכון - עלולים לגרום לסתימה גדולה יותר.כל ביובית מצוידת גם בכלי עבודה נלווים, המאפשרים לשחרר את הסתימה ביתר-קלות: לומים, מברגים, פטישים בגדלים שונים, מפתחות לצינורות ועוד.

זכרו - בכל מקרה של סתימת-ביוב קשה, אל תהססו להזמין שירותי ביובית המיועדת לפתיחת סתימות. עדיף להקדיש מעט יותר כסף לטיפול אינטנסיבי בבעיה, מאשר להזמין בעל-מקצוע לא-מצויד שיספק מענה לטווח הקצר בלבד.